Друштво лекара Војводине српског лекарског друштва, Секција за нуклеарну медицину, организовало је стручно предавање на тему „Диферентовани тироидни карцином“. Кикиндским лекарима о поменутој теми говорила је професорка др Јасна Михаиловић, док је професор др Милан Убавић, власник „Медлаб“ лабораторије указао на значај припреме пацијената за лабораторијске анализе.
Ова болест јавља се три пута чешће код жена, него код мушкараца, а уколико се карцином штитне жлезде што пре дијагностикује шансе за излечење су велике.
-Задњих година тироидни карцином је учестао и према подацима регистра за рак за 2021. у тој години имали смо око 400 новооткривених карцинома. Важно је говорити о учесталости нодусне струме штитасте жлезде из које може да дође до карцинома. Важна је дијагностика и да се пацијенти, уколико примете отеклину на врату, јаве лекару. Након прегледа лекар ће одредити да ли је неопходна детаљна дијагностика у којој се користи ултразвук. Патохистолошки налаз, након пункције нодуса, је тај који ће нам рећи да ли има сумње на малигнитет. Уколико она постоји тада се обавља операција. Пацијенти који се на време јаве и постави им се права дијагноза на време, у 90 одсто случајева се и излече. Мој савет је да жене једном годишње обаве ултразвук штитне жлезде – истакла је др Јасна Михаиловић и додала да је досадашње искуство показало да ако се болест јави у добу преко 55 година обично има лошији ток, а када млађи оболе имају бољу прогнозу.
Др Душан Лујанов, неуропсихијатар и председник Друштва лекара Војводине српског лекарског друштва подружнице у Кикинди, напомиње да су чланови сви лекари и да је основни циљ друштва едукација доктора што је и законска обавеза. Без усавршавања и квалитетних предавања не могу се обновити лиценце.
– Епидемија је поремећај рада штитне жлезде и пре само десетак година била је ретка појава. Болест се све чешће јавља и неретко се дијагностикује код младих испод 30 година – напоменуо је др Лујанов.
А.Ђ.