Предавање мср Миливоја Бајшанског са Филозофког факултета у Новом Саду под називом „Портрет јунака у епској усменој поезији” организовано је у Центру за стручно усавршавање. Овом приликом било је речи о обликовању фигуре јунака у епској народној књижевности: како јунак постаје јединствена појава, индивидуа у традиционалној заједници.
-Народна књижевност изучава се током основне и у првим разредима средње школе. Оно што сам приметио најпре као ученик, а потом и студент, али и као професор и предавач на факултету, градиво није добро интерпретирано. Разлог је што се не познаје добро литература, као ни традиционална култура и ученици нису најбоље упознати са тим шта представља усмена књижевност и како се прожима у поре наше књижевности. Стога путем ових предавања желим професорима српског језика да приближим народну књижевност и методику наставе – навео је Бајшански.
Обликовање скице јунака се концентрише на елементе атрибуције: име, психологизација, узраст, телесне карактеристике, одећа, оружје, верни пратилац, порекло, друштвени статус и станиште јунака. Предавањем су биле укључене песме које су обухваћене планом и програмом предмета српски језик за основну и средњу школу, али и најпознатије песме из „Српских народних пјесама“ Вука Караџића – у циљу фолклористичког тумачења усмене епике, али и реинтерпретације нових научних сазнања из области проучавања српске епске народне књижевности.
А.Ђ.
.