„Орка“ проширује инклузивне активности – нови камп намењен и деци са дијабетесом

Ронилачки клуб „Орка“од средине маја покреће први инклузивни ронилачки камп у Србији, намењен деци не млађој од 10 година која живе са дијабетесом типа 1, као и деци са различитим облицима инвалидитета. Камп је у потпуности бесплатан и трајаће два месеца, а циљ је промоција инклузивности и подизање свести о значају физичке активности за све.

– Од 2014. године радимо са особама са инвалидитетом, укључујући параплегичаре, квадриплегичаре, децу са интелектуалним тешкоћама, аутизмом, церебралном парализом… Овим камповима желимо да покажемо да вода не прави разлике – истиче председник Клуба, Стојан Богосављев.

Камп ће обухватити теоријску обуку, пливање, роњење у базену и завршне активности на мору у Грчкој. За децу са дијабетесом, припремљени су посебни здравствени протоколи, у сарадњи са стручњацима са Факултета за спорт и психологију ТИМС и Медицинског факултета у Новом Саду. Посебна пажња биће посвећена праћењу нивоа шећера у крви пре и током активности у води.

У кампу ће, поред деце са дијабетесом и инвалидитетом, учествовати и деца типичне популације. Такав приступ, истиче Богосављев, омогућава да се сви малишани осећају равноправнима и да уживају у заједничким активностима.

Ронилачки клуб „Орка“, који постоји од 2005. године, броји 50 чланова, међу којима су, захваљујући великој хуманости, раду и залагању инструктора и асистената, и деца и одрасли инвалиди. У Клубу су заступљене све дисциплине овог спорта: подводни хокеј, рагби, роњење на дах, гађање у мету под водом, као и рекреативно сцуба роњење.

„Орка“ је увек била лидер у инклузивном спорту. Изузетна хуманост чланова огледа се у активностима које се веома ретко организују у ронилачким клубовима, са посвећеношћу и у континуитету.

– До сада сам обучио више асистената и инструктора, као и 48 деце узраста од осам до 14 година која су ронила у отвореној води, те 52 детета која су, након обуке, ронила у базену. Са особама са квадриплегијом, ампутацијама, аутизмом, епилепсијом и дијабетесом, радимо три пута недељно у континуитету – додаје Богосављев.

Захваљујући сарадњи са КСЦ „Језеро“, подршци Града, али и ангажману Клуба, базен у Кикинди има савремену опрему за приступ особама са инвалидитетом – лифт, рампу и специјалног робота за уношење у воду.

Богосављев је већ организовао више међународних кампова и сарађивао са колегама из Словеније, Хрватске, Русије, БиХ и Италије. У оквиру пројекта „Ерасмус плус” радио је и на инклузивном спорту на европском нивоу.

Изузетне заслуге Клуба препознате су бројним наградама: Годишњом наградом града Кикинде „Ника Мирков“ 2022. за хуманост у спорту, Повељом Спортског савеза Кикинде 2023. године, као и захвалницом Српске православне црквене општине при Храму светих Козме и Дамјана у Кикинди за „показану храброст и љубав према организацији Богојављенског пливања за Часни крст”. Асоцијација хендикепираних ронилаца са седиштем у САД доделила је Богосављеву „Специјалну награду за великодушну и стручну посвећеност људима са инвалидитетом кроз подводне активности“.

Стојан Богосављев ће у склопу овог кампа радити и на докторској дисертацији која истражује ефекте роњења код деце са дијабетесом типа 1 узраста од 12 до 15 година. Пилот студија из 2022. показала је да све активности могу да се спроводе без компликација, уз одговарајућу припрему и надзор.

– Интеракција у води, где су сва деца једнака и слободна, и њихови осмеси на крају тренинга – због тога све ово радимо – закључује Богосављев.

С. В. О.

(ВИДЕО) Матурантски плес 18. пут: Емотивно и свечано, упркос киши

Матуранти све четири средње школе, њих око 300, уз звуке из Штраусове опере „Слепи миш”...

(ВИДЕО) Реконструисан кров вртића у Сајану: У плану даље инвестиције, истакнуто приликом посете представника града

Младен Богдан, градоначелник и Тихомир Фаркаш, члан Градског већа посетили су Сајан. Заједно са домаћином,...

(ВИДЕО) Ватре Лазарице: Обичај подједнако воле и деца и старији

Улице у Кикинди и околним селима ове вечери обасјавале су ватре Лазарице. Деца су са...

Don`t copy text!