Годишњица ослобођења у Великом рату обележена је данас уз подсећање да је то, уједно, било и остварење вековних тежњи о уједињењу Срба на овим просторима.
– Тог дана, 20. новембра 1918. године Српска војска је, први пут у историји, ушла у град, на одушевљење Срба који су овде живели јер је то значило слободу која је и коначно установљена када се Кикинда присајединила Србији. Вековни сан остварен је мученичком борбом наших јунака који су показали велико умеће, храбру војну доктрину, пркос, инат, страдање, а са друге стране велики патриотизам, и положили огромну жртву за своје породице и своју земљу, да бисмо ми данас живели слободно. То је тековина коју треба да чувамо, што је и политика председника Александра Вучића и Владе Србије – самостална, независна, неутрална Србија која чува своје интересе и жели мир јер ми смо највише осетили сва страдања током 20. века – истакао је градоначелник Младен Богдан на комеморативном скупу у холу Градске куће.
Градоначелник Богдан и председник Скупштине града, Душан Попесков, положили су, затим, венац на спомен-плочу пуковнику Драгутину Ристићу, команданту пешадијског Гвозденог пука „Књаз Михаило“ који је ушао у Кикинду на овај дан и, са балкона Градске куће, поручио народу да је стигла слобода.
Скупу су присуствовали и Драгиша Михајловић, начелник Градске управе, Жељко Раду, члан Градског већа и представници Војске Србије и борачких организација.
– Поносни смо на наше претке који су се борили за нашу слободу, на Гвоздени пук који је дао жртву приликом ослобађања Кикинде и на пуковника Ристића. Поносни смо на српски народ који никада није водио освајачке, него само ослободилачке ратове – навео је Попесков.
У наставку обележавања овог значајног историјског датума, традиционално су положени венци и на спомен-костурницу на Железничком гробљу која је подигнута за 184 преминула током Првог светског рата, међу којима су била 64 Србина, 62 руска војника и 21 Румун; лекари, просветни радници, генерали, научници који су за време рата пронашли уточиште у Кикинди.
Претходница српске војске, на челу са капетаном Гудовићем, у град је ушла 18. новембра, а два дана касније пуковник Ристић је преузео власт у Кикинди. Нишком декларацијом, 1. децембра, Срби су прикључени матици.
Током првог светског рата Србија је, према проценама, изгубила између 1,1 и 1,3 милиона становника, око 60 одсто мушке популације.
С. В. О.