Кики у част: Одржан шеснаести „Мамутфест“

Креативне радионице, изложбе и позоришна представа привукле су посетиоце овогодишњег „Мамутфеста“, традиционалне манифестације којом Народни музеј симболично обележава рођендан мамутице Кике. Њен скелет пронађен је у глинокопу фабрике „Тоза Марковић“ 1996. године.
„ У периоду од 2005. до 2007. године реализован је програм “Кикиндски мамут“, у то време најплаћенији пројекат Европске уније у Србији у износу од 250.000 евра, захваљујући ком су оригинални фосилни остаци пресељени у кикиндски Музеј и изложени публици. Урађена је копија у природној величини и израђен 3Д филм, односно комплетан план популаризације овог вредног експоната“, указала је Лидија Милашиновић, директорка Народног музеја Кикинда.

Програм 16. Мамутфеста обухватио је изложбе „Музеј у очима деце“, ‘„У друштву са мамутом“, као и изложбу цртежа Јелене Јаконић, потом радионице „Музејска авантура”, стреличарску радионицу „Ловци на мамута“, радионицу за тинејџере „Кустосирање”, али и концерт за бебе, као и позоришну представу „Ружно паче“ Дечјег позоришта из Суботице. У оквиру „Базара музеја и идеја“ представили су се Природњачки музеј из Београда, Народни музеј Лесковац, Музеј Тера, Народни музеј Зрењанин, Народни музеј Србије и ПТТ музеј.

„Мамутица Кика је заштитни знак и бренд Кикинде. Циљ ове манифестације је да наслеђе заједнички оживимо” рекао је градоначелник Никола Лукач на свечаном отварању и захвалио се ресорном министарству и покрајинском секретаријату, на подршци организацији „Мамутфеста“.

Да је Кикинда град веома посвећен очувању културног наслеђа и културном туризму, истакла је Валентина Мицковски, чланица Градског већа задужена за културу и образовање.

“Ова традиционална манифестација је од великог значаја јер деца имају прилику да кроз разноврсне и интересантне програме и радионице науче нешто ново о самом мамуту, али и начину живота људи у прошлости“, истакла је Мицковски.

 

Кика имала 64 године и седам тона

Пронађен скелет мамута је готово комплетан, очувано је око 90 одсто коштане масе. Стручњаци су утврдили да је реч о женки која је била стара 64 године. Била је висока 4, 7 метара и дуга 7 метара, са кљовама од 3,5 метара. Тежила је седам тона.
Утврђено је да се Кика заглибила у приобалном делу мочваре где је, због старости и болести (боловала је од реуме) постала лак плен лешинарима. Импозантни скелет ове праисторијске животиње пронађен је на дубини од 20 метара.

Don`t copy text!