Јачање компетенција наставника музичке културе из читаве Србије на првом стручном скупу у овој области у Културном центру

Наставници музичке културе у основним школама овог викенда гости су Културног центра на дводневном семинару у току којег ће, уз помоћ највећих ауторитета у овој области, унапредити знање и вештине неопходне у настави.

Акредитовани стручни скуп којем присуствује више од 50 наставника из читаве земље, реализује се на иницијативу и у организацији Културног центра, у сарадњи са Удружењем наставника музичке културе Србије, под називом „Јачање компетенција наставника музичке културе у основној школи“.

– Први пут од када постоји Културни центар организује се овакав стручни скуп – рекао је Марко Марковљев, в. д. директор. – Ми се бавимо и музиком, имамо хор, оркестар и друге активности, и сматрам да је музичко образовање у најмлађем узрасту изузетно важно и за даље школовање, као и за то да се препозна и побољша таленат како би деца имала прилику да наставе да се баве музиком. Сличне стручне скупове организоваћемо и убудуће, како бисмо што више оснажили читав сектор радника у музичкој култури.

Главни предавач је проф. др Биљана Јеремић, диригенткиња хора „Атендите“ Културног центра.

– Моје предавање се односи на комуникацију у школском хору. Осмислила сам модел извођење музике певањем, у ствари, представљање вербалних и невербалних начина комуникације током припреме хора и извођења композиције.  Комуникологија ми је помогла да хорски процес и припремање хора схватим из друкчијег угла, а то је да постоји предкомуникација, комуникација и посткомуникација и да је извођење једног музичког дела сенза реплица – без понављања. У датом моменту изводи се оно што је припремано некада и месецима и хор мора бити спреман – навела је проф. др Јеремић.

Агенду конференције осмислила је Александра Станковић, професорка музичке културе, педагошка саветница и председница Удружења наставника музичке културе Србије, такође и један од предавача.

– Позвали смо колеге из читаве Србије који су, такође, и координатори у својим окрузима, да се едукују. Семинар сам конципирала тако да буду обухваћени сви аспекти рада наставника музичке културе у основној школи, који су као хоботница – наставници воде и хор и оркестар, предају историју музичке културе, музички описмењавају ђаке и раде још много тога. Важна ствар је и да децу морамо да научимо да разликују квалитетну музику од кича.

У име локалне самоуправе госте је поздравила Маријана Мирков, чланица Градског већа за културу и туризам.

– Друштво има важну улогу у томе да омогућава одржавање оваквих скупова како би се знање наставника подигло на виши ниво и као такво преносило ђацима, што је велико умеће. Музика је важна грана образовања, али ђаци јој не посвећују велику пажњу јер немају свест о томе колико је она значајна за развој стабилне личности – истакла је Маријана Мирков.

На дводневном скупу у великој сали Културног центра, осим на наведене теме, учеснике очекују и предавања „Изазови и препреке у настави школског оркестра“ и „Примена вештачке интелигенције у настави музичке културе“. Предавачи ће бити и Јелена Милићевић, саветник, координатор и у Заводу за унапређење образовања и васпитања у Београду, Маријана Недељковић, професор солфеђа и педагошки саветник, и Марија Мишић, професор музичке културе и педагошки саветник.

Програм првог дана завршен је заједничким наступом хора „Атендите“ Културног центра, Мушке вокалне групе „Канон“ из Крагујевца, и наставника музичког, учесника семинара.

С. В. О.

(ВИДЕО) Кошаркаши „Центра“ из Косовске Митровице на припремама у Кикинди: Најлепше утиске носе из нашег града

У седмодневној посети Кикинди су кошаркаши клуба „Центар“ из Косовске Митровице, у оквиру зимских припрема....

(ВИДЕО) Божићни концерт КУД-а „Мокрин“: Чувари традиције и обичаја

У препуном Дому културе одржан је „Божићни концерт“ Културно-уметничког друштва „Мокрин“. Женска и дечија певачка...

(ВИДЕО) ТВОЈ БРЗИ ИНФО- Преглед недељних дешавања

  Виеw тхис пост он Инстаграм   А пост схаред бy Кикиндски портал (@порталкикиндски)

Don`t copy text!