Свети Теодор Тирон, у народу познат као Тодор, био је војник који је одбио да учествује у прогону хришћана, чак је јавно признао хришћанску веру, због чега је мучен и на крају жив бачен у огањ, 306. године. Од 16. века, његове чудотворне мошти почивају у фрушкогорском манастиру Ново Хопово.
Свети Теодор Тирон јавио се у сну тадашњем цариградском епископу, разоткрио цареву намеру да храну на пијаци тајно поспе крвљу и посаветовао хришћане да не купују храну већ да скувају пшеницу и њоме се хране.
Обичај је да се прве суботе у великом посту спрема кољиво, односно жито, као спомен на велико чудо. На тај дан и црква кува такозвано Тодорово жито које се данас освећује и дели верницима.
На Тодорицу, како се још назива овај дан, у цркву одлазе да се исповеде и причесте деца, стари, болесни, односно они који не могу да издрже дуготрајни пост.
Још се понегде организују трке коња, који се данас не прежу, већ само јашу. У појединим крајевима кува се кукуруз који се увече носи стоци. Месе се и „тодорчићи“, колачићи у облику потковице, као заштита од Тодорових коња.
По обичајном календару, водило се рачуна да сви укућани буду у домовима пре мрака. Верује се да Свети Теодор на овај дан узјаше коња и одлази да доведе лето. Предвиђа се и време, по изреци – каква Тодорица, таква годиница.
(Фото: РТВ)