Чланице Удружења жена „Орхидеја“ из Банатског Великог Села учествовале су, недавно, на манифестацији „Креатива – женских руку дело“ које приређује истоимено удружење из Остојићева. У своје место донеле су још једну захвалницу као признање за изузетан рад у очувању традиције – овога пута за своје везене пешкире.
– Правимо и јастуке, уникатне саксије, играчке, магнете – каже председница Удружења, Новка Павловић. – Сада се припремамо за Сајам завичаја, на којем редовно учествујемо.
Уз подршку Фонда за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону и Покрајинске владе, манифестација која се одржава у Новом Саду, промовише привредни, културни и туристички потенцијал Срба широм региона. Међу удружењима из неколико држава обавезно су и Великоселке из „Орхидеје“. Такође, захваљујући Фонду, учествују и на „Кочићевом збору“ на Мањачи код Бања Луке.
Традицију свог краја чувају у радионицама у којима настају нове креације, а поред тога, сваке недеље одржавају се и састанци на којима се своде биланси и планирају нове активности.
– Удружење има 16 стално активних жена и све смо запослене. Ипак, успевамо да се организујемо, да учествујемо у програмима, да сарађујемо са удружењима из свих кикиндских села, из Зрењанина, Српског Итебеја, Буковца, Темерина, Банатског Карађорђева – каже Павловићева.
Како би могле да финансирају одласке на прославе и дружења на којима се обавезно размењују искуства, жене „Орхидеје“ успешно негују и предузетнички дух.
– Све што направимо, а правимо много тога, продајемо на вашарима и базарима, и тако скупљамо новац – објашњава председница. – Морам да истакнем да нам у свему много помаже наша Месна заједница, као и Град, од којег добијамо новац по пројектима.
С друге стране, оне узвраћају ангажманом кад год је то потребно и спремне су, упркос обавезама, да помогну и придруже се свим акцијама у свом месту. Тако су, летос, од своје Месне заједнице, добиле захвалницу за изузетан допринос у обнови Завичајне куће, на шта су посебно поносне.
Да се за Банатско велико Село надалеко чује и зна, допринело је и то што је ово удружење, две последње године, освајало титулу „Краљице ајвара“ на такмичењу „Изађи ми на теглу“ у Кикинди. Као представнице града затим су наступале на државном надметању на Ади Циганлији.
– Оба пута у Кикинди добиле смо „смедеревац“ – каже Новка Павловић. – Један смо продале и купиле електрични шпорет, па сада у свако доба можемо да правимо своје специјалитете.
Рад креативних и вредних жена из овог места препознају и донатори па ће, уз њихову помоћ, ускоро, у згради Месне заједнице, у којој су смештене, опремити још једну, „завичајну собу“.
Очување традиције, представљање свог села и града, али и неговање заједништва, најважнији су успеси ових вредних жена које, новим генерацијама, остављају највредније – ентузијазам, вољу и јединство без материјалне користи – у аманет.