Видовдански помен страдалим јунацима

Како би обележили сећање на све јунаке који су страдали за ову земљу од Косовске битке до данас, у Кикинди програми обележавања Видовдана трају од јутарњих сати и завршавају се Видовданском академијом.

У организацију догађаја укључили су се Град Кикинда, Српска православна црквена општина и Српски ратни ветерани. У преподневним сатима одржане су свечана литургија у Храму Светог Великомученика Кнеза Лазара у Накову, а затим су, у Цркви Светог Оца Николаја у Кикинди. Српски ратни ветерани обележили своју славу резањем славског колача.

Код споменика „Туга“ на тргу венце су положили: родбина страдалих,  представници Града, борачких организација, МУП-а и Војске Србије, и представници гарнизона из Куршумлије и Бачке Тополе. Одржан је помен, а затим и пригодан програм у којем су прочитана имена 37 погинулих и несталих Кикинђана, војника и полицајаца, током оружаних сукоба од 1990. до 1999. године.

Јелена Карановић, сестра Марка Утржана, првог војника из Кикинде који је погинуо у ратовима деведесетих, рекла је да правда ни до данас није задовољена.

– Марко је служио војску у Љубљани, затим је пребачен у касарну у Хрватској. Тада су он и његови другови заробљени и затворени у логор Ракитје у којем су мучени и тамо су убили Марка. Имао је 20 година. Дуго сам га чекала да се врати, нисам могла да прихватим да више није жив. Од 2016. године почела је истрага о убиству и мучењу војника. Починиоца, Бранка Тунића, Албанца, припадника Зенги, који је до смрти тукао Марка и мучио још 16 његових другова, Словенија није хтела да испоручи Србији. Он се сада налази у Хрватској и суди му се у одсуству. Надамо се да ће правда победити јер оно што су прошли мој брат и његови другови била је голгота – каже Јелена.

Из Градске управе помену су присуствовали председник Градске скупштине Младен Богдан,  чланице Градског већа, Валентина Мицковски и Мелита Гомбар и начелник Градске управе, Драгиша Михајловић.

– Важно је да наставимо традицију обележавања једног од најважнијих датума у историји Срба и одржавамо сећање на све наше јунаке, од Косовског боја до данас. Ово је било прекинуто у једном периоду и настављено је 2013. године – рекао је Богдан. – Видовдан и Косовски завет уткани су у генетски код Срба. Увек ћемо подржавати рад борачких удружења и водити бригу о породицама погинулих. Данас шаљемо поруку саборности и јединства које нам је потребно и пружамо подршку нашем народу на Косову који трпи велике притиске.

Свечана Видовданска академија, у организацији Града и Црквене општине, одржаће се у Народном музеју, од 18 сати.

(ВИДЕО) У Мокрину обележена храмовна и сеоска слава

У највећем селу на територији града данас су имали два повода за славље. Мокринчани су...

(ВИДЕО) НЕКИ НОВИ КЛИНЦИ: Заиграјмо у „Гуслама”

Неки нови клинци је едукативан серијал који афирмише креативне потенцијале деце и квалитетно провођење слободног...

Don`t copy text!