Debatni klub na temu ljudskih prava za učenike srednjih škola održan je u utorak, u dvorištu Narodne biblioteke „Jovan Popović“. Takmičenje je organizovano radi promocije ljudskih prava i sloboda, razvijanja kulture dijaloga, kao i govorničkih veština srednjoškolaca. Organizovao ga je lokalni zaštitnik građana, Milan Novaković, u saradnji sa Gradom Kikinda.
Na teme eutanazija, smrtna kazna i zabrana nošenja oružja za sve građane Srbije, argumente za i protiv ukrstili su predstavnici tri srednje škole: Ekonomsko-trgovinske, Tehničke škole i Gimnazije.
– Iz naše škole učestvuje maksimalan broj učenika – troje koji debatuju i dvoje ispitivača. Pripremali smo se dvadeset dana uz pomoć profesorice Eržebet Lerinc. Izvukli smo eutanaziju, protiv, i zabranu nošenja oružja, za. Važno je da znamo da debatujemo jer je danas razgovor zapostavljen i moramo da naučimo kako se pravilno komunicira – rekao je Žarko Utržan, učenik trećeg razreda smera ekonomski tehničar i predsednik Učeničkog parlamenta u Ekonomsko-trgovinskoj školi.
Posle iznošenja argumenata o temama koje su dobili, učesnici su odgovarali na pitanja i svi su pokazali zavidan nivo kulture komunikacije. Po mišljenju žirija, najbolji su bili đaci Tehničke škole: Radmila Trajkovski, Boris Šejmeši i Ognjen Zivlak.
Žiri su činili ombudsmani – zaštitnici građana iz Novog Sada, Kragujevca, Kraljeva, Pančeva i iz beogradskih opština Voždovac i Stari grad.
– Važno je da se, od najranijih dana, neguju moć reči i moć debate. Došla sam da podržim takmičenje jer smatram da mladi moraju da nauče, kada ih tome stariji već nisu naučili, da debatuju, da razgovaraju sa argumentima a ne sa svađom, ružnim rečima i drugim neeadekvatnim načinima komunikacije. Debata je veoma potrebna našem društvu – izjavila je docent doktor Dragana Ćorić, pokrajinska zaštitnica građana.
Događaju su prisustvovali Mladen Bogdan, predsednik Gradskog parlamenta, i Valentina Mickovski, članica Gradskog veća za kulturu i obrazovanje.
– Debata je veoma važna za zdrav način komunikacije i ona bi trebalo da krasi javni život i javno obraćanje – naglasio je Bogdan. – Bitno je da mladi znaju da, samo debatom, odbranom svojih argumenata, može da se dođe do rešenja, da se stvari rešavaju u institucijama i da nema drugog načina osim razgovora, da je to jedini način rešavanja sporova i da to treba da negujemo. Kikinđani su vrlo žustri i borbeni kada brane svoje stavove, a svi učesnici ovog debatnog kluba su pobednici.
Bogdan je dodao da će Grad Kikinda uvek podržavati događaje koji neguju kulturu govora, debate i pravilan način razgovora i rešavanja problema.