Како пословати са дигиталном имовином, како је користити за инвестирање и рачуноводствено обрадити и где је и како могуће претворити је у реалан новац и обрнуто, биле су теме данашњег стручног скупа у Регионалној привредној комори у Кикинди.
Стручни скуп је део првог крипто каравана Србије под називом „Услови пословања са дигиталном имовином – од инвестирања до рачуноводства“, у организацији Покрајинског Секретаријата за привреду и туризам, намењеног правним и физичким лицима.
Криптовалута је нова врста дигиталног новца коју у потпуности контролише њен власник. Најпознатији је биткоин који је само једна од више хиљада дигиталних валута. Захваљујући томе што је ван домашаја институција и посредника, омогућује директне уплате, штедњу и још много тога.
После вести о преварама са криптовалутама, важно је истаћи да је ова валута потпуно легална на тржишту, рекао је Славољуб Арсенијевић, подсекретар у Секретаријату за привреду и туризам Владе Војводине.
– Наша земља је међу првима које имају Закон о криптовалутама. Идеја је да се привредници упознају са законским оквирима тржишта. Закон отвара могућност да се са овом валутом ради као и са другим средствима и да инвеститори могу да дођу и да на тај начин улажу у српска предузећа, као и да фирме узмеђу себе решавају финансијске трансакције, што може да буде веома корисно. Наша приреда је, због транзиције, технолошки 30 година у заостатку у одређеним гранама у односу на друге земље. Овде смо у корак са технологијама у финансирању – истакао је Арсенијевић.
После Сомбора и Суботице, Кикинда је трећи град у којем се одржава стручни скуп на ову тему.
– О овој теми нема довољно информација. На семинар смо позвали привреднике, привредна друштва и предузетнике који су се одазвали у већем броју. Верујем да ће се, временом, укључивати и фирме – рекао је Тибор Хорват, председник Регионалне привредне коморе са седиштем у Кикинди.
На семинару су говорили едукатори и инвеститори прве академије у Србији специјализоване за криптовалуте – „ЦТБ крипто конслатинг“, први овлашћени крипто рачуновођа, Милош Праштало, и представници крипто-мењачнице.
– Дигитална имовина постоји у онлајн свету и, када имате онлајн мењачницу, онда можете да купите криптовалуте или да их продате. Ми смо прва крипто-мењачница која је добила лиценцу од Народне банке Србије. Постоји заблуда о криптовалутама да су несигурна имовина, зато на нашем сајту заинтересовани могу да проуче све аспекте крипта који је тренутно једна од најсигурнијих имовина на свету. Све преваре које су повезиване са тим биле су због људи, не због технологије – истакао је Игор Мирковић из „ЕЦД криптомењачнице“.
Он је додао да је Народна банка Србије издала две лиценце за крипто мењачнице у Србији, а Комисија за хартију од вредности и одобрење за издавање два дигитална токена (врсте дигиталне имовине) који су у функцији већ годину дана и по томе наша држава заузима високо место у свету.