Православни верници 27. октобра обележавају сећање на Свету Петку, Преподобну мати Параскеву. Петковдан је и шеста слава по броју свечара у Србији.
Света мати Параскева живела је крајем 10. и почетком 11. века, пре поделе хришћанства. Рођена је у Епивату, у Малој Азији, а према записима владике Николаја Велимировића, пореклом је Српкиња. На иконама је представљена у монашкој одећи, са крстом у руци, јер је водила строг испоснички живот.
Много година провела је у пустињи, где јој се јавио анђео и усмерио је да шири Христову веру. У доба позне старости послушала је глас анђела, оставила пустињу и вратила се у Епиват. Ту је поживела још две године у непрестаном посту и молитви.
Дан њене смрти обележен је подебљаним црним словом. Многи верници сматрају је својом заштитницом. Посебно жене, деца и стари обраћају јој се молитвом за помоћ и спас од болести и других животних невоља. Поред храмова Свете Петке често се налазе извори лековите воде за коју се верује да лечи ране и штити од болести.
Преподобну мати Параскеву прославила су и многобројна чуда која је, како се верује, учинила после упокојења, а чини их и данас. Њене мошти налазе се у румунском граду Јашију. Уз Петковдан, култ преподобне Параскеве обележава се и 8. августа, на дан преноса њених моштију из Бугарске у Србију.
Ова светитељка се, како се верује, јавља и упозорава своје вернике углавном кроз снове. Иако није црвено слово, Света Петка Трнова је веома поштована у православној вери. Због тога на тај данас не ваља радити тешке кућне послове, месити хлеб, прати веш или се бавити ручним радовима.
Фото: Аутор: Оригинал уплоадер wас Свик ат бг.wикипедиа – Трансферред фром бг.wикипедиа, јавно власништво,