Суша утицала на принос – берба кикиндске лудаје две недеље раније

Никола Крнић из Кикинде, производи банатску краљицу на јутру земље. Узгојем лудаја бави се безмало 15 годинa. Ова једногодишња биљка није захтевна за узгој, међутим суша је допринела да род буде десеткован.

-И поред тога што сам редовно заливао, јер на њиви имамо систем кап по кап, род ће бити испод просека. Тамбурице су боље родиле у односу на украсне и „хеловин“ лудаје. Оне нису могле да се оплоде током јула када цветају јер су температуре биле високе – каже Никола Крнић.

Лудаја је заснована почетком маја и сетва је обављена у правом тренутку. Крнић је производњу наследио од оца који је тикву почео да узгаја на мањој парцели да би је са годинама повећавао и улагао у њу.

– Лудаје за колаче увек се траже и биле су јако добре. Продајемо и семенке за цепкање јер сам у разговору са купцима схватио да је и за њима потражња велика. Иако лудаја воли доста сунца и топлије земљиште ове године имамо екстремно топло време које не одговара ниједној култури. На мојој парцели је првенствено песак то јој савршено одговара, када су температуре просечне. Ове године то није предност јер се песак пуно више загреје  – каже Никола Крнић.

Лудаја пошто никне неопходна су два парања, једно окопавање и бацање ђубрива. Највећи непријатељ ове биљке је племењача и вашке, тако да је неопходно и прскање против болести штеточина.

Никола Крнић је и председник удружења “Кикиндска лудаја” које окупља произвођаче такмичарских бундева. Чланови удружења на највећој кикиндској манифестацији наћи ће се у улози судија.

-У сарадњи са Туристичком организацијом и ове године бираће се најслађа кикиндска лудаја. Такмичиће се мускатне тикве и тамбурице, а уз помоћ аутоматског рефлектометра одредићемо сласт.  Реч је о апарату који утврђује количину шећера у воћу и поврћу. Управо тамбурица је лудаја коју желимо да брендирамо као кикиндску. Прошле године ово надметање организовали смо први пут. На такмичењу је учествовало десет произвођача, а прву награду освојио је Радован Закић, члан нашег удружења – истакао је Крнић.

И ове године најстарија кикиндска манифестација је у међународној асоцијацији „Great Pumpkin Commowealth“. Све лудаје које се нађу на „Данима лудаје“ могу да се такмиче за светски рекорд.

А.Ђ.

 

Don`t copy text!