Никола Крнић из Кикинде, производи банатску краљицу на јутру земље. Узгојем лудаја бави се безмало 15 година. Ова једногодишња биљка није захтевна за узгој, међутим суша је допринела да род буде десеткован.
-И поред тога што сам редовно заливао, јер на њиви имамо систем кап по кап, род ће бити испод просека. Тамбурице су боље родиле у односу на украсне и „хеловин“ лудаје. Оне нису могле да се оплоде током јула када цветају јер су температуре биле високе. То ће условити и да се раније беру – каже Никола Крнић.
Лудаја је заснована почетком маја и сетва је обављена у правом тренутку. Крнић је производњу наследио од оца који је тикву почео да узгаја на мањој парцели да би је са годинама повећавао и улагао у њу.
– Лудаје за колаче увек се траже и била је јако добра. Продајемо и семенке за цепкање јер само у разговору са купцима схватио да је и за њима потражња велика. Иако лудаја воли доста сунца и топлије земљиште ове године имамо екстремно топло време које не одговара ниједној култури. На мојој парцели првенствено песак то јој савршено одговара, када су температуре просечне. Ове године то није предност јер се песак пуно више загреје – каже Никола Крнић.
Лудаја пошто никне неопходна су два парања, једно окопавање и бацање ђубрива. Највећи непријатељ ове биљке је племењача и вашке, тако да је неопходно и прскање против болести штеточина.
А.Ђ.