Ово доба године право је време за резидбу воћа. Да се овај посао квалитетно уради омогућују и тренутни временски услови. Резидба је регулатор родности и врло је важна, истиче Јелена Кљајић, саветодавац ПСС.
-Ово је идеалан период за резидбу воћа. Прве на ред долазе јабучасте врсте, док за коштичаве врсте треба још мало сачекати јер су оне осетљивије на измрзавање и ниске температуре. Мој савет воћарима је да искористе ове топле дане и да почну са резидбом која је једна од најважнијих агротехничких мера јер она посредно регулише принос – напомиње Јелена Кљајић.
Резидба и бујност стабла међусобно утичу једно на друго, али за састављање доброг плана резидбе од велике су важности и остали аспекти технологије гајења. Резидба родних стабала се углавном обавља у периоду мировања.
-Саветујем воћаре да пре резидбе прво прегледају своје засаде, обиђу их утврде родни потенцијал пупољака и тек на основе тога одреде адекватну резидбу.Гране би требало глатко орезати након оштећења. Након тога, на биљци остају отворене ране које су идеалне за продор разних болести. Појава штеточина и корисних организама такође треба да се прати – напомиње наша саговорница.
Након одрађене резидбе треба одрадити дезинфекцију пресека бакарним препаратима. Ако има појаве неких штетних инсеката, треба сачекати још једно десетак дана да отопли и да се покрену штетни патогени и онда одрадити заштиту са минаралним уљима.У Кикинди је око 200 хектара под воћњацима. Највише је под лешником потом следе кајсије и шљиве, јабуке. Воћари у нашем граду најмање узгајају крушаке и вишање.