Народни музеј до петка, 12. јануара за децу од 7 до 12 година организује „Зимски распуст у у музеју“. Кроз радионице и занимљиве садржаје школарци сазнају више о животу људи у далекој прошлости. Уна Ергарац из Београда у гостима је код баке и деке и није јој први пут да део распуста проводи у Музеју.
-Заједно са другарима из Кикинде добро се забављам и учим нешто ново. Најинтересантнија ми је прича о мамутици Кики, како је живела, колико је била стара, када су пронашли њен скелет. Она је заслужна што су многи чули за Кикинду. Научила сам и да правим посуде од глине, односно грнчарију, коју су користили наши далеки преци – рекла нам је Уна.
За разлику од Уне, Урош Чавић из Кикинде, први пут је решио да буде део музејских радионица.
-Сада више знам о томе како су се хранили људи у праисторији, како су правили посуде за храну, чиме су се хранили. Свиђа ми се и то што учимо грнчарију и правимо посуде од глине – казао је Урош.
Ово је тринаеста година да се организују програми у музеју за време зимског распуста, сазнајемо од Драгана Киурског, музејског педагога.
-Фокус је на археологији односно на животу људи у далекој прошлости. Ово је и прилика да се деца упознају са садржајем археолошке изложбе сталне поставке музеја. Што су теме старије и егзотичније оне су деци инспиративније за истраживање. Учесници радионица сазнају како су живели људи у каменом и металном добу, на који начин су припремали храну, које материјале из природе су користили за израду предмета за свакодневну употребу, како су се одевали. Све теме обрађујемо тако што деца, којих је петнаестак, активно учествују у радионицама – додао је Киурски.
У плану је и драматизација и израда филма о археолошком наслеђу који ће приказати живот праисторијског човека. Програме су осмислили и реализују их Драган Киурски и Катарина Драгин, музејски едукатор.