Национални Дан борбе против рака дојке је 20. март, чијим се обележавањем подстиче још већа пажња јавности на распострањеност ове малигне болести и на значај унапређења информисаности жена о превентивним прегледима и њеном раном откривању. Рак дојке представља водећи узрок оболевања и умирања од малигних болести у женској популацији широм света. Како је истакла епидемиолог др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести ЗЗЈЗ рак дојке је излечива уколико се уочи на време.
-У протеклих пет година у Кикинди малигни тумори дојке чине око 20 процената малигнитета свих локализација, а у Севернобанатском округу та бројка је око 24 одсто. Током 2022. године 35 жена у Кикинди оболело је на 100.000 становника, а 41 жена у округу. У нашем округу од рака дојке највећа учесталост оболевања је код жена старијих од 70 година – сазнајемо од др Пецарски.
Карцином дојке је водећи узрок смрти од малигних болести код жена. Самопреглед је изузетно важна превентивна мера, а наша саговорница појаснила је како он треба да се обави.
-Свака жена треба да упозна структуру својих дојки и да обави самопреглед. Овај преглед треба да ради свака девојка почевши од 20. године. Како су дојке осетљиве на промену концентрације женских полних хормона, дојке се током месечног циклуса непрестано мењају. Пред менструацију често су болне и повећане, а у раздобљима праћеним значајним хормонским променама могу бити преосетљиве и увећане што може изазвати непотребан страх током самопрегледа. Управо зато најбоље је преглед обављати између петог и 10. дана након прве појаве менструације када су дојке најмекше. Жене у менопаузи, током трудноће и дојења преглед треба да обаве првог дана у месецу – каже др Татјана Пецарски.
Самопреглед има неколико фаза.
-Прва фаза је под тушем и потребно је подићи једну рука изнад главе и кружним покретима прстију, користећи целе јагодице, прегледајте све делове дојке. Током пипања обратите посебну пажњу на постојање задебљања, чворића или било каквих промена. Десну руку употребите за преглед леве дојке и обрнуто. Опипавање, покретима одоздо према горе и од споља ка средини, наставите у пределу пазуха како бисте проверили евентуална увећања лимфних чворова. На исти начин проверите и другу пазушну јаму. Друга фаза прегледа је пред огледалом када су најпре руке поред тела. Посматрајте пажљиво изглед груди, нарочито њихову симетричност, постојање промена на кожи, перутање, било какво удубљење или промене у боји брадавица. Ставите обе руке на бокове, исправите се колико можете и чврсто стисните руке на кукове како би се затегли грудни мишићи. Обратите пажњу да ли уочавате испупчења, квржице, улегнућа, увлачења коже или брадавице. У стојећем ставу темељно опипајте обе дојке кружним покретима водите прсте од ареоле брадавице према врху дојки на замшљеном сату на позицији 12 часова, а потом се вратите до ареоле. Поново у правцу казаљке на сату опипајте сваки део дојке. Понављајући поступак завршиће се када направите цео круг од 360 степени. Док сте испред огледала подигните руке изнад главе, ротирајући рамена и горњи део рамена и тела благо у обе стране и гледајте да ли на дојкама спреда или из профила има промена. Мање неједнакости нису значајне јер су дојке код већине жена асиметричне. Важно је јавити се лекару уколико се примети одступање од уобичајеног изгледа дојки. Трећа фаза је самопреглед на кревету. Лезите на кревет поставите јастук под десну лопатицу истовремено подижући десну руку изнад главе јер овако омогућавате да се дојка распростре по највећој површини грудног коша па је најтања и најлакша за преглед што је нарочито важно за жене са већим грудима. Поновити поступак и са левом дојком. Приликом пипања користите целе јагодице прстију које померате кружним покретима. Почевши од периферије дојке правите сприралу ка брадавици у смеру кретања казаљке на сату. Нарочиту пажњу обратите на улегнућа и чвориће. Задебљање ткива на основици дојке у облику ивице је нормална појава. На крају прегледа нежно стисните брадавице обе дојке и обратите пажњу на појаву евентуалног исцетка – навела је др Пецарски.
Самопреглед дојки неопходно је радити једном месечно. Прва мамографија саветује се са 35 година, а гинеколошки и ултразвучни прегледи једном годишње. Уколико се уочи било каква промена не чекати него се јавити лекару јер су шансе за излечење велике уколико се лечење почне на време.
Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Републици Србији регистровано је 4447 новооболелих и 1765 умрлих жена од рака дојке.