Нема безбедне употребе петарди

Деци не треба дозволити да уопште дођу у контакт са пиротехничким средствима. Повреде настале приликом употребе пиротехнике могу бити наизглед безазлене у смислу да су то мање опекотине и мање ране, али некада могу да захвате делове тела у виду већих опекотина, и могу се задобити повреде шаке које се завршавају ампутацијом прстију или недостатком делова шаке, указао је доктор Ђорђе Крављанац из Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије „Др Вукан Чупић”, преноси Танјуг.

– У периоду од две године имали смо такве случајеве које смо могли да решавамо само у амбулантним условима, није било пријема у болницу ни оних који су захтевали хируршко лечење. Међутим, за дочек 2022. године, троје деце имало је озбиљне повреде и хоспитализовано је у Институт за мајку и дете – рекао је Крављанац.

Он је свима који раде са децом, а пре свега родитељима, поручио да употреба пиротехничких средстава за децу представља опасност, наводећи да деца не знају на безбедан начин да употребљавају петарде, већ често из радозналости покушају да употребе то пиротехничко средство.

– Баце петарду, она не експлодира, онда је поново узму у руку и тада дође до експлозије и повреде – објаснио је Крављанац и додао да се све то догађа из дечије радозналости, али и из недовољног знања о могућностима које могу да настану приликом употребе пиротехничких средстава.

Он је упозорио на могуће бројне последице и компликације које некада могу да угрозе дечији живот. Како је рекао, током свог рада сусрео се са више веома тешких случајева оваквих повреда.

Између осталог, навео је да су спасили дечака који је, пре неколико година, убацио петарду у резервоар за бензин при чему је дошло до експлозије, па повреда није захватила само шаке већ читаво тело – лице, главу, екстремитете и труп.

– Он је био животно угрожен, неколико пута смо га оперисали, имао је трансплатације коже, лица, реконструкције шака. Успели смо да га спасимо, али редовно долази код нас и сваке године има две или три операције ожиљака који су изражени и који му праве проблем у свакодневном функционисању – рекао је Крављанац.

Говорећи о томе шта би прво требало урадити када дође до оваквих повреда, пре позива лекара, навео је да би рану прво требало на неки начин заштитити, ако је могуће испрати је хладном водом или ставити хладне облоге и увити повреду пешкиром, пеленом или неким другим материјалом, а потом дете што пре  довести у хитну хируршку службу где ће на адекватан начин бити збринуто.

(ВИДЕО) НЕКИ НОВИ КЛИНЦИ- Позоришно гнездо за очување културе

„Гéзенгúзок“ („Спадала“) - тако су себе назвали основци ОШ „Фејеш Клара“ у Кикинди који наставу...

(ВИДЕО) ТВОЈ БРЗИ ИНФО- Кратко, јасно, суботом

Погледајте преглед најважнијих дешавања у протеклих седам дана. Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм  ...

(ВИДЕО) ТВОЈ БРЗИ ИНФО- Кратко, јасно, суботом

Преглед најважнијих дешавања у протеклих седам дана- ТВОЈ БРЗИ ИНФО.   Прикажи ову објаву у...

Don`t copy text!