На иницијативу Пододбора за спорт Народне скупштине Републике Србије министарства просвете, здравља и спорта потписала су Меморандум о сарадњи у циљу реализације пилот пројекта ,,Свако дете има право да одраста здраво!“, почев од школске 2023/2024. године. Овим поводом у Свечаној сали градске Скупштине одржан је Јавни родитељски састанак којем су присуствовали родитељи из основних и средњих школа, директори, учитељи, али и наставници и професори физичког васпитања. Јавном родитељском састанку одазвала су се 142 родитеља што показује колико је пројекат значајан, истакао је државни секретар у Министарству просвете Зоран Касаловић.
-Стратегијом развоја образовања и васпитања до 2030. и Акционим планом од 2023. до 2026. године препознат значај физичког васпитања и образовања наше деце у оквиру редовне наставе и ваннаставних активности. Пилот пројекат реализује се у 95 школа које наставу реализују у једној смени од чега су 73 основне и 22 средње школе. Додатни часови физичког и здравственог васпитања, за око 3.500 ученика за које су родитељи или други законски заступници дали сагласност, одвијају се у 172 одељења основних школа и 22 одељења средњих школа. Меморандум који су потписала три министарства дао су нам могућност да заједно, са истим задатком радимо на пилот пројекту чији је циљ да наша деца одрастају здраво, да стекну спортски и такмичарски дух и да кроз спортске активности одрастају и психички и у физички здрави. Пројекат се спроводи на часовима физичког васпитања, а важно је препознати специфична интересовање деце и посебни захтеви. Кључ успеха биће на релацији наставника, родитеља и деце што је одличан приступ и у наредном периоду очекујемо велике резултате – образложио је Зоран Касаловић.
Окупљене је поздравио градоначелник Никола Лукач који је истакао да је Град почаствован што је домаћин оваквог скупа.
-Значај часова физичког образовања важан је за развој деце почев од оне у вртићима до оне у основним и средњим школама. Уска сарадња три министарства просвете донеће праве резултате. Циљ нам је да се свако дете бави спортом, да допремо до родитеља да схвате да се у оквиру бављења спортом деца васпитају, уче обавезама и фер плеју, али да воде здрав начин живота. На нама је да омогућимо деци да се играју спорта, да им спорт буде доступан и по могућству да буде бесплатан. Град, уз подршку родитеља, релевантних институција и школа, може да утиче на малишане да се баве спортом и негују здраве стилове животе и да им буде свима доступан – прецизирао је Лукач.
Разговарано је и о значају спортских лекарских прегледа, бављењу спортом и унапређивању часова физичког и здравственог васпитања. Др Јелена Јанковић, помоћница министра здравља напоменула је да најважније да се родитељима објасни шта је добробит деце у овом пројекту.
-Наш здравствени систем спреман је да одговори на све захтеве из пројекте пред којим ће се наћи. Сви лекари препознали су значај прегледа деце који ће бити уведени као обавезни. Реч је о систематским прегледима деце која се баве спортом који су прописани и потребни. Лекарски преглед подразумева мерење висине и тежине, општег стања детета, моторике, крвне слике, ЕКГ-а и фактора гојазности који представља велики ризик. Како је гојазност све израженија радићемо на њеној превенцији – напоменула је др Јанковић.
Општи циљ пројекта је да допринесе стварању јачег развојног система физичког и здравственог васпитања и спорта у Републици Србији, да обезбеди развијање и неговање навика које доприносе квалитетном одрастању, као и развијање психофизичких способности и неговање здравих стилова живота, првенствено код ученика основних и средњих школа, као и развијање и практиковање здравих животних стилова, свести о важности сопственог здравља потребе неговања и развоја физичких способности.
Јавном родитељском састанку присуствовали су чланови Градског већа Драган Пецарски и Валентина Мицковски, председница Спортског савеза Града Јелена Чуданов, а присутнима се поред гостију, обратио и прослављени стрелац Душко Петров.
Јавни родитељски састанци, на којима се родитељи и запослени у образовању, кроз излагања стручњака на разноврсне теме: о организацији физичког васпитања и школског спорта, о спортским лекарским прегледима, здравственим аспектима и могућностима бављења спортом, као и о наредним активностима који су предвиђени стратешким документима одржани су до сада у Новом Саду, у Убу и Нишу.