Čuvari tradicije okupili su se i ove godine u ručnoj kosidbi žita sa željom da neguju veštinu baratanja kosom, na način kako se ranije skidala pšenica na rodnim vojvođanskim njivama. U organizaciji KUD-a “ Adi Endre” i MZ Sajan održane su 26. Severnobanatske žetelačke svečanosti. Učestvovalo je šest ekipa, a cilj manifestacije je da se očuva tradicija ručne kosidbe hlebnog zrna. Do parcele sa žitom kosci su stigli u povorci.
Najstariji kosac bio je 86-godišnji Ferenc Hereši iz Sente. Ispričao nam je kako je to nekada bilo.
-Nismo imali kombajne samo kose, srpove i naše ruke. Žito je vezivano u snopove koje su vukli konji na kolima. Postojala je samo mašina koja od klasja odvaja seme. Za kosce je najvažniji bio dobar alat, kosa, koja je morala da bude oštra – istakao je Ferenc Hereši
Sa ekipom iz Sente bio je i najmlađi kosac 13-godišnji Krištof Sabo. Lajko Maćaš iz Ade deo je sajanskih žetelačkih svečanosti od samog početka. Ovakva okupljanja, kaže, vraćaju ga u prošlost , u lepša vremena.
-U njivu sam prvi put ušao sa pet, šest godina. Moj zadatak bio je da vezujem snopove žita, nosili smo vodu koscima i bili smo od koristi. Pre nego što je došla mehanizacija, kosilo se pola jutra na dan, tolika je bila norma – priseća se Lajko Maćaš.
Među ekipama su bili žeteoci iz: Mađarske, Crne Bare, Sente , Ade. Domaćini iz Sajana imali su dve ekipe koje su se prvi put oprobale u ručnom košenju žita. Ričard Fekete (19) predvodio je ekipu srednjoškolaca.
-Moji roditelji učestvovali su dugo godina u ovoj manifestaciji i kao mali dolazio sam sa njima. Oduvek sam želeo da se oprobam u košenju žita kao nekada i zajedno sa tri drugara, takođe srednjoškolaca, oformio sam ekipu kako bi i mi dali doprinos najstarijoj manifestaciji u selu – saznajemo od Ričarda Fekete.
Teško je zamisliti danas da se žetva obavlja kao pre mnogo godina.Nekada se ustajalo u četiri ujutro i kretalo na žetvu. Radilo se dok ne padne mrak, a za vreme ručka bilo je odmora od sat vremena. Da bi kosci imali snage da čitav dan rade, pripremao se žetelački fruštuk koji je i ove godine bio veoma sličan onom kada se hlebno zrno skidalo sa njiva ručno.
Najveću podršku manifestaciji pruža grad Kikinda,a ovom događaju prisustvovale su članice Gradskog Valentina Mickovski i Melita Gombar.
-Manifestacija čuva i neguje tradiciju i običaje. Vršidba žita je jedan od najvažnijih poljoprivrednih radova, a kosidba je imala i ulogu jačanja zajednice – napomenula je Melita Gombar.
Mladi se priključuju manifestaciji i to je veoma važno jer će tako i dalje da traje, napomenula Šara Benjocki, predsednica KUD-a „Adi Endre“. Ne izostaje ni podrška Mesne zajednice čiji je cilj da ona bude još bolja i masovnija, rekao je Zoltan Tot, predsednik Saveta MZ Sajan.