Koncertom orkestara, pevačke grupe i solista završen prvi dan Međunarodne konferencije

Nastupima hora „Kornelije Stanković“, Velikog narodnog orkestra, pevačke grupe i solista ADZNM „Gusle“, kao i orkestra Zapadnog univerziteta, odnosno Asocijacije za negovanje banatske kulture iz Temišvara, završen je prvi dan Međunarodne konferencije pod nazivom „Etnomuzikologija i etnokoreologija i njihova praksa u balkanskom folkloru“. Kikindu i „Gusle“ na ovom stručnom skupu sa svojim radovima predstavljaju Magdalena i Igor Popov.

-Prikazali smo presek 23. godine etno kampa i njegov značaju za naš region, profesore, studente i sve koji se bave etnomuzikologijom, etnokoreologijom i etnologijom. U okviru književnog salona predstavljena je i moja knjiga „Običaji Srba u Pomoršju“, ali i dela ostalih učesnika profesora i doktora u svojoj oblasti. Posle prvog dana utisci naših gostiju iz Rumunije, Makedonije, Crne Gore, Republike Srpske i naše zemlje su više nego dobri. Otvorili smo mnoge teme  koje ćemo razmatrati u skorijoj budućnosti – saznali smo od Igora Popova.

Koncertu su prisustvovali učesnici skupa, kao i sugrađani, a sve njih pozdravio je gradonačelnik Nikola Lukač koji je podsetio na činjenicu da je Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle“ najstarije srpsko društvo na ovim prostorima i u kontinuitetu radi punih 147 godina.

-Hvala svima koji su doprineli i doprinose opstanku i prosperitetu društva i generacijama koje čuvaju tradicionalnu muziku, pesmu i igru od zaborava. Zasluženo su „Gusle“ ove godine dobile  najviše pokrajinsko priznanje iz oblasti kulture „Ferenc Feher“ i koristim priliku da svim članovima čestitam na tome. Svi mi, Kikinđani, ponosni smo na „Gusle“ i na ono čime se bave, što čuvaju tradiciju svih koji žive na ovom prostoru, a prvenstveno srpskog naroda. I ovaj stručni skup dokaz je da na pravi način predstavljaju naš grad i našu zemlju  – istakao je gradonačelnik Lukač.

Konferencija je još jedan dokaz kvalitetnog rada ADZNM „Gusle“, dodala je zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski.

-Povezivanje i saradnja sa vrhunskim stručnjacima iz zemalja u regionu važna je kako za „Gusle“ tako i za sam Grad. Sigurna sam da će saradnja biti plodonosna i da će doprineti još kvalitetnijem radu našeg društva. Razmena iskustava  doprineće i plemenitoj misiji  koja se ogleda u očuvanju tradicije, kulture i običaja naroda sa naših prostora – zaključila je Jakšić Kiurski.

Sutra je na programu okrugli sto na temu “Etnomuzikologija, etnokoreologija i etnologija u balkanskim zemljama – aktuelna naučna istraživanja i umetnički pravci“.

 

Don`t copy text!