Matija Francuski, klarinetista, nesuđeni gitarista, Kikinđanin na studijama na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, održao je večeras koncert za svoje sugrađane u sali KUD „Eđšeg“.
– Veoma sam počastvovan što imam mogućnost ponovo da sviram u svom rodnom gradu. Ovde sam svirao maturski koncert, zatim kada sam bio na prvoj godini. Nastup je bio planiran i za prošlu godinu, ali nije održan zbog poznatih tragičnih događaja u našoj zemlji – kaže Matija.
Ovaj daroviti muzičar započeo je školovanje u Osnovnoj muzičkoj školi „Slobodan Malbaški“, na odseku gitare i, posle pet godina, rešio da upiše i klarinet, kod nastavnika Marka Ćurčića. Osnovno četvorogodišnje školovanje za ovaj instrument završio je po ubrzanom programu – za godinu dana završavao je dvogodišnji program.
– Taj instrument me je više privukao i više sam se povezao sa njim jer nije kao svi ostali instrumenti, ima jako lep ton, boja zvuka je predivna, od drveta je, što znači da zvuk živi jer je prirodan materijal. Kada sviram, celu dušu ulivam u instrument – priča Matija.
On je student treće, završne godine, u klasi profesora Tadeja Keniga. Posle osnovnih studija, preostaju mu još dve godine mastera, a zatim ima sasvim konkretne planove, ali i želje.
– Možda ću se zaposliti u školi i, nadam se, svirati u orkestrima, mada bi mi najveća želja bila da sa muzikom putujem svetom – iskren je Matija.
Pre koncerta u Kikindi održao je koncert u svojoj srednjoj školi „Isidor Bajić“ u Novom Sadu i, kaže, veoma je zadovoljan nastupom. Za večerašnji koncert imao klavirsku pratnju korepetitora Oskara Ritera, profesora novosadske Akademije umetnosti. Pred brojnom publikom izveo je dela Šumana, Fransea, Beria, Vauda i Kovača, pisana za klavir i klarinet i za solo klarinet.
– Osim Šumana, to su sve kompozitori 20. veka, znači i modernijeg zvuka. Matija izvodi i jedno delo eksperimentalne muzike autora Lučana Beria, kompozitora koji se bavio istraživanjem mogućnosti instrumenta. To su nagli skokovi iz visine u dubinu, iz glasnog u tiho, kompozicije su tehnički veoma zahtevne jer je neophodna posebna tehnika jezika i usta, snaga duvanja i izdržljivost. Njegov profesor je rekao da je, od kada postoji slovenačka akademija, on tek drugi student koji svira delo tog kompozitora. Veoma sam ponosna – rekla je Matijina majka, Eva Francuski Aranjoš, profesor klavira.
Na početku koncerta o Matiji je pričala Margita Detari, direktorica Muzičke škole u Kikindi u kojoj je on pronašao i započeo svoj muzički put. Sudeći po dosadašnjim postignućima, Matiju očekuje ozbiljna umetnička karijera, ali verujemo da će deo nje uvek biti i koncertiranje za njegove Kikinđane koji su mu, i ovoga puta, pružili punu podršku.
S. V. O.