Стручни скуп окупио пчеларе из читаве Војводине

Кикиндско удружење пчелара домаћин је стручном скупу који се бави актуелним дешавањима у пчеларству. Наш Град и удружење посетили су гости из читаве Војводине, а добра сарадња и размена искустава важна је за даљи напредак ове пољопривредне гране, казао је Саша Чолак, председник Савеза пчеларских организација Војводине.

– Наш циљ је да упутимо наше госте на који начин да успоставе што бољу сарадњу са својим локалним самоуправама везано за конкурсе с обзиром на то да кикиндски пчелари имају изузетну сарадњу са Градом. Разменићемо искуства са терена, а организована су и стручна предавања која су нам потребна да се изборимо, пре свега са болестима. Откупна цена сунцокретовог меда је веома мала, 1,8 евра за килограм, међутим не можемо за то да кривимо никог јер је ситуација у читавој Европи иста. Примера ради цена истог меда у Мађарској је 1,6 евра – рекао је Чолак.

Госте, али и домаћине овог скупа поздравио је градоначелник Никола Лукач, са својим сарадницима  који је истакао да пчеларима треба помоћи.

 

-Домаћи, квалитетан мед волим да пробам и то је производ који нас издваја. Град, Покрајина и Република максимално се труде да помогну удружењима пчелара. Удружења су важна јер само тако, уједињени, пчелари могу да се изборе за што боље услове. Локална самоуправа има пуно разумевања за пчеларе и добри смо им партнери у остварењу њихових циљева, али и решавању проблема – прецизирао је Лукач.

Председник кикиндског Удружења пчелара Милош Јанчић напоменуо је да је производња година за пчеларе била солидна са просечним приносима.

-Највећи проблем у овом моменту нам је продаја меда, тачније то што нема продаје на велико, а ако је има откупна цена је ниска. То је разлог што имамо пуно меда на залихама, а почињу припреме за наредну сезону. Од куће се прода врло мало меда, свега пет до 10 одсто од укупне производње, и цена је од 600 до 700 динара. То је довело до тога да сви смањују број кошница, а млади нам се не прикључују. Субвенције нам значе, међутим, са овом ценом меда то је недовољно за опстанак – рекао је Јанчић.

Болести пчела увек су актуелне и важна је размена искуства за лечење и третмане, али и скренути пажњу на злоупотребу антибиотика у пчеларству. Велико тровање пчела на територији нашег Града било је 2019. године и четири године касније ситуација се умногоме поправила јер су, пре свега, пољопривредници ти који су престали да третирају своје усеве препаратима погубним за пчеле.

 

ТВОЈ БРЗИ ИНФО: Ново на Кикиндском порталу (Видео)

Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић. Пратите нас на...

(ВИДЕО) Бачкоградиштани победници „3х3 фудбал финала Србије”

Састав из Бачког Градишта победник је „3x3 фудбал финала Србије” које је данас одржано у...

(ВИДЕО) На 1.200 квадрата салон „Форма идеале“ у Кикинди: Прва три дана попусти за купце

  У Кикинди је отворен салон намештаја „Форма идеале“ на адреси Милоша Великог 54. Прва...

Don`t copy text!